י"ב מנחם-אב תשנ"ג

מתוך יומן 770
יומן 770

יום שישי י"ב מנחם-אב

התמימים יצאו די מוקדם ל'מבצעים', כדי לחזור לקראת השעה המשוערת בה כ"ק אד"ש מה"מ יכנס לזאל ל'מנחה, ואף כי לא ידעו מה יהי', העדיפו להגיע ל¬770 מחמת הספק. בשעה 2:12, כשחלק מדלתות 770 סגורות על מנעול ובריח, כולל ובפרט הדלת המקשרת בין בית הכנסת הגדול לזאל למעלה, עקב נקיון והכנת ביהמד"ר לשבת, לא הי' 'היסח הדעת' גדול מכך כאשר לפתע יורד הרב שלום ישראל חדקוב מלמעלה ופונה היישר אל עמוד החזן..., כמה מאנ"ש שעמדו באותה עת בא' מזוויות ביהכ"נ, הבחינו לפתע כי האור בחדר המיוחד נדלק, ובטרם 'קלטו' מה מתרחש, כבר הורמו הוילונות וניתן האות ל'אשרי', ועד לסיום ה'אשרי' כבר היו 2-3 מנינים. יתר הקהל הגיע בדקות שלאחמ"כ, באמצעות המשי"ח ביפער'ס שבישרו על 'מנחה נאו', כך שעד לתחילת חזרת הש"צ כבר מילאו רבים את ביהכנ"ס.

ניתן הי' להבחין, בין היתר, בקבוצת מטיילים שעמדה על גבי הפירמידה. חברי הקבוצה הגיעו בשעה 2:00 לערך ונכנסו למזכירות, ושם נמסר להם כי "אי¬אפשר לדעת מראש באם תהי' תפילה ומתי". אבל מדריך התיירים, שנוהג להביא כל קבוצה שבידיו לקראון הייטס, לא ויתר כ"כ מהר... הלה כבר ראה מנסיונו כי גם כשלא יודעים מראש, הכל צפוי! ולכן החליט גם הפעם לחכות כ-20 דק' ולראות כיצד יפול דבר [אגב, מנהגו להדריך את הקבוצות דרך חצר הרבי החל עוד מתקופת חלוקת הדולרים]. ואמנם התברר כי ההמתנה האירה להם פנים, וכעבור כ-10 דק' נודע על 'מנחה'.

בסיום התפלה יצא כ"ק אד"ש מה"מ אל המרפסת כאשר הש"צ אחז באמצע קדיש בתרא, ומלך המשיח הביט נכחו בעצימת עיניו הק' כו"כ פעמים. עם סיום הקדיש, בטרם הקהל החל לנגן, התחיל כ"ק אד"ש מה"מ לעודד בראשו הק' לשירה, ובמשך הזמן שוב ניכרו הייסורים, אך הדבר לא מנע את עידודיו הק' וכמו"כ ניגן בפיו הק', כאשר לסיום סימן בידו הק' לסגירת הוילון, ובעודם סוגרים, עודד בחוזקה לצדדים וקדימה ואחורה, בד בבד עם סבלו את היסורים לעין כול, "את חליינו הוא נשא". הי' זה איפוא דקה וחצי של התגלות פני הקודש, והשעה היתה 2:25.

[בעת שכ"ק אד"ש מה"מ הי' במרפסת ניתן הי' להבחין בא' האורחים שדמעות זלגו מעיניו עד כדי בכי... ובכל פעם כשרואים מחזה שכזה והתרגשות שכזו, אי אפשר שלא להתרגש גם כן...]

השתתפותו של כ"ק אד"ש מה"מ בתפילת מנחה, הכתה בהפתעה את כל הציבור, בין אלה שנכחו וזכו ובין אלה ששמעו על כך לאחר מכן. חרף המציאות של ארבעת השבועות האחרונים, כאשר ראינו את פני הקודש רק "אחת בשבוע", או פעמיים אך לא ברציפות, הרי שהיום זכינו ל'מנחה עם הרבי' באופן של "יום אחרי יום", שכן אך אתמול השתתף כ"ק אד"ש מה"מ בתפילת המנחה. יהיו רבים שיציינו את העובדה כי ימי בין-המצרים מאחורינו, ואולי דברים בגו - ימים ידברו...

את הסיום היומי מעל גלי האתר ערך השליח הראשי בוירג'יניה, הרב יוסל שי' קראנץ - על מסכת הוריות. בשעה 6:30 שמענו את הודעתו של הד"ר טישהאלץ ע"ג ה'הוק-הפ' (כדלהלן).

ולכבוד שבת נתלה פתק חדש מהרבנים, בה נקראים אנ"ש והת' להתחזק באהבת ישראל ואחדות בין הקהל, ואת הדברים השנויים במחלוקת (באם קיים מצב שכזה?!...) להביא בפני הרבנים ולא ללכת רכיל בעמך, ובלשונם: שלא לערוך 'רעדלאך'... על החתום הי' הרב יהודה קלמן שי' מארלאוו, בשם הב"ד.

  • * *

'עידכונו' של ד"ר טישהאלץ:

"ראיתי את הרבי אתמול בערב, והוא הי' במצב מאוד טוב. הוא חייך, והרים את ידו ללחוץ את ידי כשהגעתי לחדר. היתה לנו שיחה נעימה ביחד. הוא הי' עירני והגיב בחיוך והי' במצב מאוד טוב. דיבורו הי' יותר דיבור ספונטאני, וביקור זה הי' הרבה יותר טוב מאשר ביקורים רבים בעבר. הייתי מאוד מעודד מהביקור.

"הביקור שלי התקיים מיד אחרי שהיתה לו פיזיותרפי' מאד טובה, בה שיתף פעולה עם הפיזיותרפיסט, וחלה התקדמות מאד טובה, שמצטרפת להתקדמות הכללית בתקופה האחרונה. בנוסף לכך הוא יכל לעמוד בעזרת הפיזיותרפיסט.

"אם כן, ברצוני שוב להדגיש כי הרבי מקבל פיזיותרפי', ומשתף פעולה.

"בנוסף לכך הרבי מוסיף לענות למכתבים לפחות פעם א' ביום, ולפעמים יותר מאשר פעם אחת.

"נוסף לכך, בלילה האחרון הניורולוג ד"ר מור הגיע לבדוק את הרבי אחרי שאני הגעתי, ומצא תוצאות זהות, והוא הי' מאוד מעודד. חזרנו על בדיקת העורקים ונזילת הדם, ומצאנו התקדמות לגבי הבדיקות הקודמות - גילינו שהכיווץ הוא פחות, וזה מאוד חשוב.

"אנחנו מאמינים ורואים קשר בין עובדה זה לבין התזונה של הרבי, ויותר מכך - לתרופות שהרבי מקבל כדי למנוע את סתימת העורקים.

"אנו חושבים שזה יגדיל את הסיכוי שבעיות חדשות לא יתעוררו,

"היתה לנו ועידה טלפונית של הרופאים והיועצים, ואני יכול למסור לכם שכל הרופאים מסכימים בנוגע לאופן הנוכחי של הפיזיותרפי'.

"לסיכום: אני רוצה למסור לכם שהייתי מאוד שמח מהביקור שלי אתמול בלילה, וראיתי התקדמות ממשית; ואני חושב שזה מאד חשוב לכם לדעת מה נעשה בפיזיותרפי' הפיזית, בבדיקותינו והערכתינו של המצב.

"א גוט שבת, ולהתראות".

הודעה זו, כקודמתה, שודרה באמצעות ה'ליינ'ס' של מרכז שידורי חב"ד.

ליל שבת קודש

לקראת שבת הגיע קהל גדול מהרגיל, בין השאר בתקוה שלאחר שגם אתמול וגם היום יצא כ"ק אד"ש מה"מ, אולי נזכה לצאתו שליט"א שגם בשבת.

בפועל לא יצא כ"ק אד"ש מה"מ אל הקהל, והיתה זו איפוא שבת שלישית ברציפות שלא זכינו להשתתפותו של הרבי ולא זכינו לראות את מלכנו.